Till kommunens startsida
Gustavsbergs gymnasium
Talande webbLyssna

Om G2

Vi serverar frukost varje morgon mellan 07:50- 08:20

Gustavsbergs gymnasium,G2, är en modern kommunal skola som sätter kunskap och kreativitet i centrum. Här studerar 350 elever varav hälften kommer från Värmdö kommun och resten är från hela Stockholmsregionen.

Vi satsar på en bra studiemiljö för eleverna med fräscha lokaler och modern teknik i klassrummen. Alla lärare på skolan har lärarlegitimation och stort fokus läggs på kompetensutveckling av personalen.

Varje program har sin egen mentor. Programmentorerna har ej betygsansvar.

För oss på G2 är den positiva öppna stämningen viktig. Om du trivs och känner att du blir sedd, kommer du nå bättre resultat!

Kommentarer
Lämna en kommentar
Lämna en kommentar



Senast publicerad:

Kontakt

Rektor
Marie Olofsson
Telefon: 08-570 48530
marie.olofsson@gustavsbergsgymnasium.se

 

Biträdande rektor 
Emil Johansson
Telefon: 08-570 47561
emil.johansson@gustavsbergsgymnasium.se

 

Intendent
Josefin Karlsson
Telefon: 08-570 48531
josefin.Karlsson@varmdo.se

 

IT
Alexander Dahlén
Telefon: 070-168 01 02
data@gustavsbergsgymnasium.se

 

Studie- och yrkesvägledare
Johan Karlsson
Telefon: 08-570 48533
johan.karlsson@gustavsbergsgymnasium.se

 

Vid förfrågan av betygsdokument maila;

betyg@gustavsbergsgymnasium.se

Ange För- och efternamn, personnummer, klass och avgångsår.


Programmentorer

Barn- och Fritidsprogrammet, Vård- och Omsorgsprogrammet
Anna-Karin Linusson
Telefon: 070-168 04 76
linus@gustavsbergsgymnasium.se

 

Hantverksprogrammet, Introduktionsprogram
Anna Andersson
Telefon: 070-001 95 34
anna.andersson@gustavsbergsgymnasium.se

 

Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet
Ildiko Toth
Telefon: 070-168 01 98
ildiko.toth@gustavsbergsgymnasium.se

 

Språkintroduktionsprogrammet
Margareta Engström Inborr
Telefon: 08-570 47525
maggi@gustavsbergsgymnasium.se

 

Språkintroduktionsprogrammet
Maria Hjertzell
Telefon: 073-986 09 72
maria.hjertzell@gustavsbergsgymnasium.se

 


Sjukanmälan görs via Schoolsoftlänk till annan webbplats.

 

Mer kontaktinformation