Till kommunens startsida
Gustavsbergs gymnasium
Talande webbLyssna

Barn och fritid

Gillar du att leda, motivera och jobba med människor? Då kan Barn- och fritidsprogrammet vara något för dig!

Du som väljer Barn- och fritidsprogrammet får en bra grund för att kunna arbeta med barn, ungdomar och vuxna inom pedagogik, fritidsverksamhet samt friskvård och hälsa.

Under den arbetsplatsförlagda delen (praktik/APL) av din utbildning möter du yrkeskunniga förebilder och utbildningen ger dig möjlighet att gå vidare till yrken som barnskötare, elevassistent, förskollärare, fritidspedagog och personlig tränare.

Ett program för dig?

Programmet riktar sig till dig som vill:

  • arbeta med människor i olika åldrar,
  • få kunskaper om ledarskap och kommunikation,
  • lära dig samarbeta och ta ansvar,
  • arbeta med verksamheter som sätter etik och människovärde i centrum
  • få en bred yrkesutbildning med möjlighet till vidare studier.

Inriktningar

Fritid och hälsa

Inriktning mot arbete med verksamheter inom hälsa, fritid och friskvård. Du får kunskaper som gör att du kan arbeta som exempelvis personlig tränare.

Pedagogiskt arbete

Inriktning mot arbete inom pedagogiska verksamheter med barn och ungdomar. Du får kunskaper som gör att du kan arbeta som exempelvis barnskötare och elevassistent.

Du kan inom ramen för programmet läsa in grundläggande högskolebehörighet.

0 kommentarer har registrerats
Lämna en kommentar
Lämna en kommentar



Senast publicerad:

Kontakt

Rektor
Marie Olofsson
Telefon: 08-570 48530
marie.olofsson@gustavsbergsgymnasium.se

 

Biträdande rektor 
Emil Johansson
Telefon: 08-570 47561
emil.johansson@gustavsbergsgymnasium.se

 

Intendent
Josefin Karlsson
Telefon: 08-570 48531
josefin.Karlsson@varmdo.se

 

IT
Alexander Dahlén
Telefon: 070-168 01 02
data@gustavsbergsgymnasium.se

 

Studie- och yrkesvägledare
Johan Karlsson
Telefon: 08-570 48533
johan.karlsson@gustavsbergsgymnasium.se

 

Vid förfrågan av betygsdokument maila;

betyg@gustavsbergsgymnasium.se

Ange För- och efternamn, personnummer, klass och avgångsår.


Programmentorer

Barn- och Fritidsprogrammet, Vård- och Omsorgsprogrammet
Anna-Karin Linusson
Telefon: 070-168 04 76
linus@gustavsbergsgymnasium.se

 

Hantverksprogrammet, Introduktionsprogram
Anna Andersson
Telefon: 070-001 95 34
anna.andersson@gustavsbergsgymnasium.se

 

Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet
Ildiko Toth
Telefon: 070-168 01 98
ildiko.toth@gustavsbergsgymnasium.se

 

Språkintroduktionsprogrammet
Margareta Engström Inborr
Telefon: 08-570 47525
maggi@gustavsbergsgymnasium.se

 

Språkintroduktionsprogrammet
Maria Hjertzell
Telefon: 073-986 09 72
maria.hjertzell@gustavsbergsgymnasium.se

 


Sjukanmälan görs via Schoolsoftlänk till annan webbplats.

 

Mer kontaktinformation