Till kommunens startsida
Gustavsbergs gymnasium
Talande webbLyssna

Introduktion

På Introduktionsprogrammet kan du studera för att bli behörig till gymnasiet, förbereda dig för annan utbildning eller göra dig redo för arbetsmarknaden.

Vi utformar utbildningen efter dina behov och lektionerna sker individanpassat i mindre grupper.

Preparandutbildning

Under ett år har du möjlighet att komplettera dina grundskolebetyg för att nå gymnasiebehörighet.

Programmet anpassas efter dina behov.

Individuellt alternativ

För dig som behöver en helt individuell lösning. Utbildningen är inte tidsbegränsad och syftar

till att du ska kunna fortsätta studera eller börja arbeta.

Programinriktat individuellt val (PRIV)

För dig som vill gå ett yrkesprogram och saknar ett eller flera av de godkända betyg som krävs. Du läser yrkesprogrammets kurser tillsammans med övriga elever och de kurser som du inte har godkända betyg i på

grundskolenivå. Vi erbjuder PRIV på alla våra yrkesprogram.

Språkintroduktion

För dig som är ny i Sverige och ännu inte har kunskaper i svenska som motsvarar åk 9. Utbildningen har

tyngdpunkten på svenska men också övriga ämnen som saknas för att du ska bli gymnasiebehörig.

0 kommentarer har registrerats
Lämna en kommentar
Lämna en kommentar



Senast publicerad:

Kontakt

Rektor
Marie Olofsson
Telefon: 08-570 48530
marie.olofsson@gustavsbergsgymnasium.se

 

Biträdande rektor 
Emil Johansson
Telefon: 08-570 47561
emil.johansson@gustavsbergsgymnasium.se

 

Intendent
Josefin Karlsson
Telefon: 08-570 48531
josefin.Karlsson@varmdo.se

 

IT
Alexander Dahlén
Telefon: 070-168 01 02
data@gustavsbergsgymnasium.se

 

Studie- och yrkesvägledare
Johan Karlsson
Telefon: 08-570 48533
johan.karlsson@gustavsbergsgymnasium.se

 

Vid förfrågan av betygsdokument maila;

betyg@gustavsbergsgymnasium.se

Ange För- och efternamn, personnummer, klass och avgångsår.


Programmentorer

Barn- och Fritidsprogrammet, Vård- och Omsorgsprogrammet
Anna-Karin Linusson
Telefon: 070-168 04 76
linus@gustavsbergsgymnasium.se

 

Hantverksprogrammet, Introduktionsprogram
Anna Andersson
Telefon: 070-001 95 34
anna.andersson@gustavsbergsgymnasium.se

 

Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet
Ildiko Toth
Telefon: 070-168 01 98
ildiko.toth@gustavsbergsgymnasium.se

 

Språkintroduktionsprogrammet
Margareta Engström Inborr
Telefon: 08-570 47525
maggi@gustavsbergsgymnasium.se

 

Språkintroduktionsprogrammet
Maria Hjertzell
Telefon: 073-986 09 72
maria.hjertzell@gustavsbergsgymnasium.se

 


Sjukanmälan görs via Schoolsoftlänk till annan webbplats.

 

Mer kontaktinformation