Till kommunens startsida
Gustavsbergs gymnasium
Talande webbLyssna

Naturvetenskap

Vill du lösa problemen?

Naturvetenskapsprogrammet ger dig fördjupad undervisning i ämnen som biologi, fysik, kemi och matematik.

Hos oss kommer du att fördjupa dig inom marinbiologi och dessutom får alla som vill, lära sig dyka och ta dykarcertifikat. Vi gör flera exkursioner i Östersjön både över- och under vattenytan.

I årskurs 3 åker vi till Västkusten och jämför det “riktiga” marina livet med Östersjön.

Alla läser kurserna biologi i vattenmiljö och naturvetenskaplig specialisering med inriktning mot havet.

Programmet riktar sig till dig som vill:

  • läsa vidare på universitet och högskola
  • tycker det är spännande med NO och matematik
  • bli problemlösare
  • fördjupa din förståelse kring energi- och miljöfrågor
  • lära dig samarbeta och ta ansvar
  • Hos oss väljer du inriktning först inför årskurs tre då du säkert vet vad som passar dig.


Inriktning Naturvetenskap
Här läser du fördjupningar i alla de naturvetenskapliga kurserna.
Du som väljer denna inriktning, kommer att få maximal högskolebehörighet.
 

Inriktning Naturvetenskap och samhälle
Denna inriktning innebär att du fördjupar dig inom de samhällsvetenskapliga ämnena.

0 kommentarer har registrerats
Lämna en kommentar
Lämna en kommentar



Senast publicerad:

Kontakt

Rektor
Marie Olofsson
Telefon: 08-570 48530
marie.olofsson@gustavsbergsgymnasium.se

 

Biträdande rektor 
Emil Johansson
Telefon: 08-570 47561
emil.johansson@gustavsbergsgymnasium.se

 

Intendent
Josefin Karlsson
Telefon: 08-570 48531
josefin.Karlsson@varmdo.se

 

IT
Alexander Dahlén
Telefon: 070-168 01 02
data@gustavsbergsgymnasium.se

 

Studie- och yrkesvägledare
Johan Karlsson
Telefon: 08-570 48533
johan.karlsson@gustavsbergsgymnasium.se

 

Vid förfrågan av betygsdokument maila;

betyg@gustavsbergsgymnasium.se

Ange För- och efternamn, personnummer, klass och avgångsår.


Programmentorer

Barn- och Fritidsprogrammet, Vård- och Omsorgsprogrammet
Anna-Karin Linusson
Telefon: 070-168 04 76
linus@gustavsbergsgymnasium.se

 

Hantverksprogrammet, Introduktionsprogram
Anna Andersson
Telefon: 070-001 95 34
anna.andersson@gustavsbergsgymnasium.se

 

Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet
Ildiko Toth
Telefon: 070-168 01 98
ildiko.toth@gustavsbergsgymnasium.se

 

Språkintroduktionsprogrammet
Margareta Engström Inborr
Telefon: 08-570 47525
maggi@gustavsbergsgymnasium.se

 

Språkintroduktionsprogrammet
Maria Hjertzell
Telefon: 073-986 09 72
maria.hjertzell@gustavsbergsgymnasium.se

 


Sjukanmälan görs via Schoolsoftlänk till annan webbplats.

 

Mer kontaktinformation