Hemtjänsten i skärgården – utmaningar och möjligheter
Publicerad
Värmdö är den kommun i Sverige som tar emot flest sommargäster med hemtjänstbehov, ett hedersamt uppdrag som dock inte kommer helt utan utmaningar. Hur ser verkligheten ut för hemtjänstpersonalen och hur ser vi till att våra sommargäster får möjligheten att njuta av sommaren på Värmdö?
I samband med äldre- och socialförsäkringsministern Anna Tenjes skärgårdsbesök, träffar vi undersköterska Marianne Gemsjö på plats ute på Svartsö.
- Jag har arbetat inom hemtjänsten i skärgården sedan 2016 och älskar det. Att få möjligheten att stötta och hjälpa våra äldre på Värmdös skärgårdsöar är oerhört givande både för mig som anställd och våra brukare. Många av de sommarboende jag möter är födda och uppvuxna här. Att de kan fortsätta att komma ut hit ger dem hög livskvalitet.

Marianne Gemsjö
Tidig dialog med hemkommunen
Anne Hellström, enhetschef bistånd och kvalitét, Therese Malm, avdelningschef äldreomsorgen och Jan Rönnberg, kontorschef, samtliga på vård- och omsorgskontoret, deltar också under skärgårdsbesöket. Anne Hellström berättar att tidig dialog med hemkommunen är A och O.
- Vi välkomnar våra äldre sommargäster och vill möjliggöra för dem att kunna tillbringa somrarna på Värmdö. Det löser vi bland annat genom dialog med hemkommunen. Vi diskuterar beställningarna i ett så tidigt skede som möjligt alltför att kunna skapa goda förutsättningar för både anställda och brukare under en hårt belastad tidsperiod.
Therese Malm uppmärksammar vikten av att hitta kreativa lösningar på uppdraget.
- Sommarbostaden kan ligga långt ut i skärgården på branta klippor. Hjälpmedel som portabla toalettstolar, rullatorer och höj- och sänkbara sängar saknas. Här kan lösningen exempelvis vara att tillsätta två personal, tillskillnad från hemkommunen där arbetet kan utföras av en. Ofta försöker vår hemtjänstpersonal hitta lösningar i sommarbostaden. Och ibland får även anhöriga rycka in.
Skärgårdens hjältar
Generellt är det också svårt att rekrytera hemtjänstpersonal. Desto svårare under sommaren.
- Rekrytering pågår under hela året inför sommaren, men de geografiska utmaningarna och bristande förbindelser gör att det är svårt att vara attraktiv. Det innebär att sommarpersonalen blir extra dyr, då vi många gånger behöver vända oss till bemanningsföretag, säger Therese Malm.
Therese Malm, Anne Hellström, och Jan Rönnberg är rörande överens om att hemtjänstpersonalen i Värmdö kommun gör ett fantastiskt jobb.
- Trots den höga arbetsbelastningen under sommaren är de mycket professionella. Ofta behöver de förhålla sig till schemaändringar med kort varsel, ändå är de alltid hjälpsamma och positiva. De är skärgårdens hjältar.
Ersättning för faktiska kostnader
Äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenjes skärgårdsbesök behandlade bland annat ersättningsfrågan kommuner emellan, en fråga som varit aktuell sedan en längre tid tillbaka och där Värmdö har ett stort engagemang.
- Liksom andra skärgårdskommuner med många tillfälliga sommargäster önskar även vi här i Värmdö full ersättning för de faktiska kostnader som exempelvis båttaxi innebär. Så är det inte idag. På Anna Tenjes initiativ har en särskild arbetsgrupp tillsammans med SKR (Sveriges Kommuner och Regioner) tillsatts, som ska försöka hitta en lösning inom befintlig lagstiftning hur kommunerna ska ersättas för sina faktiska kostnader. Vi hoppas såklart på ett positivt utfall, så att vi på ett mindre ansträngt sätt kan fortsätta erbjuda våra äldre sommarboende långa, sköna somrar på Värmdös skärgårdsöar, avslutar Jan Rönnberg.
