Dags för Värmdöfestivalen!

Publicerad

Loggan för Värmdöfestivalen över bilder på människor som firar festival och nationaldag,

Värmdö kommuns största evenemang, Värmdöfestivalen, hålls i Gustavsbergs hamn den 6-7 juni. Helgen bjuder både på festligt firande av nationaldagen, kvällskonsert, ungdomsaktiviteter i Runda huset och traditionell festivaldag i hamnen. Festivalområdet har öppet 11-16 båda dagarna med gratis inträde.

Årets festivalhelg inleds den 6 juni med nationaldagen då vi firar Sverige genom att ta hand om Värmdö. Förutom årliga traditioner som medborgarceremoni och stipendieutdelning bjuder dagen bland annat också på loppis, möbelrenovering, återbruksmarknad och en vintage-modevisning. I Runda huset hålls även extra festivalaktiviteter för Värmdös ungdomar. Dagen avslutas med kvällskonserter med Värmdö Storband, Joza och Peo Thyren band.

Den 7 juni blir det en mer klassisk festivaldag med stort fokus på det lokala, där det bästa med Värmdö lyfts fram. Det blir aktiviteter och uppträdanden för alla åldrar med artister som Värmdö Voices, Jompa, Fröken Elvis och Värmdös kulturskolor. Festivalområdet längs med sommargågatan på Odelbergs väg fortsätter upp genom Odelbergs park och in i Värmdö kulturhus. Det fylls med utställare, verksamheter från kommunen, aktörer från det lokala förenings- och näringslivet, foodtrucks, ett prova på-område med lokala föreningar och en marknad för konst och keramik.

Festivalen arrangeras 2026 av Värmdö kommun genom nära samarbete med Värmdös lokala närings- och föreningsliv. Hela festivalprogrammet finns här:

Värmdöfestivalen och nationaldagen

 

Varmt välkommen!