2026-07-06
Förbesiktning av villaområdet Björkvik B6 genomförs av KMP Konsult AB.
Besiktningen äger rum den 9/7, 10/7, 13-15/7 2026 mellan kl. 08:00-14:30.
(58 fastigheter kommer att besiktas nu i juli och resten av fastigheter kommer att besiktas i höst)
För eventuella frågor gällande besiktningen eller tidsbokning, var vänlig kontakta oss via e-post alternativt telefon under kontorstid klockan 08:00-16:00, 08-684 04 250, info@kmpkonsult.se.
I samband med förläggning av VA-ledningar i Björkvik på Bullandö, Värmdö, kommer vibrationsalstrande markarbeten i form av sprängningsarbeten ske.
Markarbetet kommer att påbörjas i två områden, se karta nedan.
KMP Konsult AB har fått i uppdrag av Värmdö kommun att utföra besiktningen före och efter dessa arbeten. För att kunna utföra vårt arbete behöver vi tillträde till er villa, in- och utvändigt.
På besiktningsdagen:
- Besiktningen tar cirka 20 minuter.
- Vill du ha en specifik tid - ring oss för att boka det.
- Vår besiktningspersonal kommer identifiera sig med företagets ID-kort.
- Om eldstad med murad rökkanal finns, kommer dessa att täthetsprovas.
- Var vänlig och lägg fram stege för tillträde till tak vid behov.
Hur går besiktningen till?
- Vid besiktning dokumenteras eventuella sprickor i väggar, tak och golv, trasiga fönsterrutor och skadade kakel-/klinkerplattor.
- Vi kommer även att dokumentera var på fastigheten er eventuella brunn finns samt göra en okulär besiktning av brunns anläggningen.