Till kommunens startsida
Gustavsbergs gymnasium
Talande webbLyssna

Barn- och fritidsprogrammet

Barn- och fritidsprogrammet passar dig som vill arbeta med människor, gillar att leda och motivera barn, unga och vuxna.

Under utbildningen får du fördjupade kunskaper om människors utveckling och lärande så att du kan möta och stödja barn, ungdomar eller vuxna i deras utveckling. Du lär dig också om människors hälsa och levnadsvanor och om ett hälsofrämjande arbetssätt.

Du får med dig verktyg för ledarskap i lek och fritidsaktiviteter. Genom kreativt skapande, praktiska aktiviteter inne och ute samt kunskaper om kommunikation lär du dig att stötta barns och ungas utveckling.

På G2 varvar vi teori med praktiska övningar och problemlösning. Varje år, under den fem veckors arbetsplatsförlagda utbildningen (praktik/APL), är du ute i arbetslivet på förskolor, skolor och fritidsverksamheter. Där möter du yrkeskunniga förebilder och omsätter det du lärt dig i praktiken.

Barn- och fritidsprogrammet ger en bra grund för att kunna arbeta med barn, ungdomar och vuxna inom pedagogik, fritidsverksamhet samt friskvård och hälsa. Utbildningen ger dig en bred yrkesutbildning med möjligheter till vidare studier. Du kan inom ramen för utbildningen läsa in högskolebehörighet för att till exempel bli förskollärare eller polis.

Våra inriktningar

Fritid och hälsa

Inriktningen ger dig kunskaper om människors fritid och olika fritids- och friskvårdsverksamheter samt människors hälsa och friskvård. Du förbereds för arbete i verksamheter inom hälsa, fritid och friskvård, till exempel personlig tränare och arbete inom fritidsverksamheter.

Pedagogiskt arbete

Inriktningen ger dig kunskaper om barns och ungas utveckling, lärande, behov och rättigheter samt olika pedagogiska verksamheter. Du förbereds för arbete till exempel som barnskötare i förskolan eller elevassistent i skolan.


För mer information kontakta programansvarig pierre.erlandsson@gustavsbergsgymnasium.se.

0 kommentarer har registrerats
Lämna en kommentar
Lämna en kommentar



Senast publicerad:

Kontakt

Rektor
Marie Olofsson
Telefon: 08-570 48530
marie.olofsson@gustavsbergsgymnasium.se


Biträdande rektor 
Emil Johansson
Telefon: 08-570 47561
emil.johansson@gustavsbergsgymnasium.se


Skolassistent 
Nathasha Berg
Telefon: 070-413 04 71
nathasha.berg@gustavsbergsgymnasium.se


Skolassistent  
Maria Hjertzell
Telefon: 073-986 09 75
maria.hjertzell@gustavsbergsgymnasium.se


IT
Alexander Dahlén
Telefon: 070-168 01 02
data@gustavsbergsgymnasium.se


Studie- och yrkesvägledare
Johan Karlsson
Telefon: 08-570 48533
johan.karlsson@gustavsbergsgymnasium.se


Kurator
Ola Sundberg Lax
Telefon: 08-570 47531
ola.lax@gustavsbergsgymnasium.se


Skolsköterska
Linda Kusoffsky

Telefon: 073-988 76 03 
linda.kusoffsky@gustavsbergsgymnasium.se


Specialpedagog
Pamilla Carlén
pamilla.carlen@gustavsbergsgymnasium.se


Specialpedagog AST-studion
Karolina Lagerström
karolina.lagerström@gustavsbergsgymnasium.se


Programmentorer

Barn- och Fritidsprogrammet, Vård- och Omsorgsprogrammet
Marianne Löfmark
Telefon: 070-001 95 70
marianne.lofmark@gustavsbergsgymnasium.se


Hantverksprogrammet, Introduktionsprogram
Anna Andersson
Telefon: 070-001 95 34
anna.andersson@gustavsbergsgymnasium.se


Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet
Ildiko Toth
Telefon: 070-168 01 98
ildiko.toth@gustavsbergsgymnasium.se


Introduktionsprogram
Johan Karlsson
Telefon: 08-570 48533
johan.karlsson@gustavsbergsgymnasium.se


Ola Sundberg Lax
Telefon: 08-570 47531
ola.lax@gustavsbergsgymnasium.se


Språkintroduktionsprogrammet
Alma Svensson
Telefon: 073-986 09 72
alma.svensson@gustavsbergsgymnasium.se


Vid förfrågan av betygsdokument maila;

betyg@gustavsbergsgymnasium.se

Ange För- och efternamn, personnummer, klass och avgångsår.




Sjukanmälan görs via Schoolsoftlänk till annan webbplats.

 

Mer kontaktinformation