Till kommunens startsida
Gustavsbergs gymnasium
Talande webbLyssna

Vård- och omsorgsprogrammet

Vård- och omsorgsprogrammet passar dig som vill ha ett yrke där ingen dag är den andra lik, där du får röra dig, använda din kunskap praktisk och hitta kreativa lösningar.

Du får kunskap om hur andra människor, tänker, känner, beter sig och har för behov. Du får diskutera vad som är rätt och fel i svåra situationer, om kroppen, psykisk ohälsa och funktionsvariationer. Du får kunskap om hela människan, socialt, psykiskt och fysiskt, får lära dig samtalsmetoder för att möta svåra frågor och känslor, motivera och att handleda.

Läran om alternativa behandlingsmetoder som taktil massage ingår samt vi lär dig mer om ny teknik, medicinteknik, ergonomi, estetik och hygien. Du får lära dig att planera, utföra och utvärdera vård och omsorg som du kan använda dig av inom socialtjänst, hemtjänst, akutsjukvård, LSS, personlig assistans och äldreomsorg.

Du kan vidareutbilda dig inom ambulanssjukvård, demens eller barn. Med Vård- och omsorgsprogrammet som grund läser en del vidare till coach, dietist, nutritionist, brandman, kiropraktor, arbetsterapeut, sjukgymnast eller naprapat. Du kan läsa in grundläggande högskolebehörighet, men även särskild behörighet, för vidare studier på högskola till sjuksköterska eller polis.

 

På G2 får du en allmän och bred inriktning och du läser både komplementärmedicin, akutsjukvård, vårdpedagogik och handledning.

Vårdlärarna arbetar elevaktivt och lustfyllt. Vi satsar på att göra kreativa och varierande uppgifter såsom rollspel, övningar, diskussioner, grupparbeten och collage.

Du gör fem veckors praktik i årskurs 1 och 2, inom hemtjänst, LSS och/eller äldreboende samt fyra veckor inom akutsjukvård i årskurs tre.


För mer information kontakta programansvarig kristin.hobert@gustavsbergsgymnasium.se.

0 kommentarer har registrerats
Lämna en kommentar
Lämna en kommentar



Senast publicerad:

Kontakt

Rektor
Marie Olofsson
Telefon: 08-570 48530
marie.olofsson@gustavsbergsgymnasium.se


Biträdande rektor 
Emil Johansson
Telefon: 08-570 47561
emil.johansson@gustavsbergsgymnasium.se


Skolassistent 
Nathasha Berg
Telefon: 070-413 04 71
nathasha.berg@gustavsbergsgymnasium.se


Skolassistent  
Maria Hjertzell
Telefon: 073-986 09 75
maria.hjertzell@gustavsbergsgymnasium.se


IT
Alexander Dahlén
Telefon: 070-168 01 02
data@gustavsbergsgymnasium.se


Studie- och yrkesvägledare
Johan Karlsson
Telefon: 08-570 48533
johan.karlsson@gustavsbergsgymnasium.se


Kurator
Ola Sundberg Lax
Telefon: 08-570 47531
ola.lax@gustavsbergsgymnasium.se


Skolsköterska
Linda Kusoffsky

Telefon: 073-988 76 03 
linda.kusoffsky@gustavsbergsgymnasium.se


Specialpedagog
Pamilla Carlén
pamilla.carlen@gustavsbergsgymnasium.se


Specialpedagog AST-studion
Karolina Lagerström
karolina.lagerström@gustavsbergsgymnasium.se


Programmentorer

Barn- och Fritidsprogrammet, Vård- och Omsorgsprogrammet
Marianne Löfmark
Telefon: 070-001 95 70
marianne.lofmark@gustavsbergsgymnasium.se


Hantverksprogrammet, Introduktionsprogram
Anna Andersson
Telefon: 070-001 95 34
anna.andersson@gustavsbergsgymnasium.se


Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet
Ildiko Toth
Telefon: 070-168 01 98
ildiko.toth@gustavsbergsgymnasium.se


Introduktionsprogram
Johan Karlsson
Telefon: 08-570 48533
johan.karlsson@gustavsbergsgymnasium.se


Ola Sundberg Lax
Telefon: 08-570 47531
ola.lax@gustavsbergsgymnasium.se


Språkintroduktionsprogrammet
Alma Svensson
Telefon: 073-986 09 72
alma.svensson@gustavsbergsgymnasium.se


Vid förfrågan av betygsdokument maila;

betyg@gustavsbergsgymnasium.se

Ange För- och efternamn, personnummer, klass och avgångsår.




Sjukanmälan görs via Schoolsoftlänk till annan webbplats.

 

Mer kontaktinformation