Komvux Värmdö erbjuder fristående kurser på grundläggande och gymnasial nivå inom många olika ämnesområden. Du kan också välja att läsa ett av våra kurspaket, och få en yrkesutbildnin
Grundläggande vuxenutbildning vänder sig till dig som saknar dokumenterade kunskaper från grundskolan. Kurser inom grundläggande vuxenutbildning motsvarar högstadiet inom grundskolan, och är en förutsättning för att kunna studera vidare på gymnasial nivå.
Vårt utbud av grundläggande kurser hittar du här >
Kurser på gymnasial nivå är till för dig som behöver läsa in gymnasiet eller som behöver komplettera dina betyg för att komma in på universitet eller högskola.
Vårt utbud av gymnasiala kurser hittar du här >
Hos Komvux Värmdö kan du läsa gymnasial yrkesutbildning inom flera olika yrkesområden. Vi anordnar också lärlingsutbildningar, där du lär dig ett yrke på plats på en arbetsplats.
Senast publicerad:
Kontakt
Telefon: 08-570 483 31
Telefontider:måndag-torsdag:10.00-12.00, 13.00-15.00
E-post: komvux@varmdo.se
Öppettider: måndag - fredag kl. 10.00-12.00
Besöksadress: Skärgårdsvägen 7, Gustavsberg