Var med och utveckla Gustavsbergs hamn

Gustavsbergs hamnområde är en unik plats i Stockholmsregionen med ett levande kulturarv, verksamheter och närhet till vattnet. Kommunens målbild är att hamnen ska vara ett självklart besöksmål – en kulturell mötesplats vid vattnet där kulturen och näringslivet utvecklas.

Kajen vid Odelbergs väg i Gustavsbergs hamn har skador som gör att den inte klarar tyngden från biltrafik. Avstängningen görs som en säkerhetsåtgärd men skapar samtidigt möjligheter att fortsätta utveckla hamnen i linje med målbilden för Gustavsbergs hamn 2030.

Sista anmälningsdag är den 1 september klockan 00.00.

Till och med 31 augusti 2026 har du möjlighet att bidra med dina tankar om platsens utveckling.

Sammanställningen av alla inkomna svar kommer ligga till grund för fortsatta fördjupade dialoger om utvecklingen av Gustavsbergs hamn och kajområdet som genomförs under hösten. I slutändan handlar allt om insatser för att tillsammans utveckla platsen för alla som bor, verkar och vistas i hamnen.

Längs sommargågatan kan du under hela sommaren ta del av bilder från platsens 200 år av kulturhistoria. Bilder från 1800-talet fram till 1980-talet visar havets, kajens och porslinsfabrikens centrala roll för utvecklingen av Gustavsbergs hamn, samt hur livet sett ut för Värmdöbor genom århundranden. Bilderna är väl värda ett besök på sommargågatan.

Länkar för att kunna ta del av ännu fler bilder och läsa mer om Gustavsbergs hamn historia:

Målbild Gustavsbergs hamn

Målbild för Gustavsbergs hamn 2030 har tagits fram i dialog med aktörer i området och genom inspel från invånare och besökare, och utvecklingen fortsätter i samverkan med dem som bor, verkar och vistas i hamnen.

Sommar i hamnen

Under sommaren förvandlas Odelbergsväg till en plats med mer grönska, sittplatser och roliga aktiviteter. Helt enkelt en plats för människor och möten. Här kan du ta del av vad sommargågatan har att erbjuda samt ta del av alla aktiviteter som planeras i hamnen.