Denna artikel publicerades ursprungligen i Vårt värmdö nummer 4 2024
2027 träder en ny lagstiftning i kraft gällande insamling av förpackningsavfall. Till dess ska alla hushåll i Sverige ha möjligheter att sortera sina förpackningar nära sitt hem - närsortering.
Syftet är att öka återvinningen av förpackningar och minska mängden restavfall. Det innebär bland annat att flerbostadshus och hushåll med gemensam avfallshantering som idag saknar insamling av förpackningar behöver börja planera för att ha möjlighet att samla in förpackningar.
Slottsparkens samfällighet i Gustavsberg har redan infört möjligheten till närsortering och det visade sig ganska snabbt att det var väl värt det. Det har sparat dem pengar men också gjort sorteringen enklare. Vi har fått prata med Johanna Gagner som är suppleant i samfällighetsföreningen.
Under våren 2024, på mindre än en månad var vi i gång så det var en snabb process. Men vi behövde inte bygga ut eller bygga om, vi använde det avfallsrummet vi redan hade.
Vi fick information om närsortering av kommunen och tog kontakt. Vi fick bra stöd från kommunen med beräkningsmodeller, skyltar vi kunde sätta på kärlen, vi fick titta på olika typer av kärl osv. Vi tänkte att det var lika bra att göra det på en gång om man kan spara pengar. Det var den största moroten. Men vi har också många äldre i vår samfällighet så det kändes bra att göra det enklare och mer bekvämt för de äldre framför allt men även för alla. Många hushåll hos oss sorterade redan men nu blev det enklare.
Vi har skickat ut infobrev till alla boende om att vi införde det här. Det togs emot positivt eftersom de flesta redan sorterar ut sina förpackningar. Men vi var lite nervösa, soprummet har ett begränsat utrymme och därför blev det svårt att veta om kärlen skulle räcka till. Vi hade fem kärl för restavfall från början. När vi startade med det här tog vi bort två kärl. Men efter ett tag insåg vi att vi behövde ta bort ytterligare ett kärl för restavfall och byta till ett extra för papper.
Utmaningarna handlar nog främst om hur vi når dem som inte viker ihop pappkartonger ordentligt. Det tar ju väldigt mycket plats annars. Men även hur vi når dem som lägger fel eller inte sorterar alls. Hur vi får alla att engagera sig.
Var inte orolig för att införa det här! Många blev glada att vi gjorde det här och det är ju en morot att vi spara pengar.
Insamlingen av förpackningar nära hemmet innefattar mat- och restavfall, pappersförpackningar, plastförpackningar, metallförpackningar, samt färgade och ofärgade glasförpackningar.
Samfälligheten består av 92 hushåll. Innan närsortering hade de en årskostnad på drygt 200 000 kr inkl grundavgiften. Efter införande av närsortering sänktes årskostnaden med ca 30 000 kr. Med rabatten som införs 2025 blir det en sänkning med ytterligare 20 000 kr. Totalt får samfälligheten en lägre årskostnad på ca 50 000 kr genom att börja med närsortering.
Inför avfallstaxan 2025 kommer en rabatt ges till flerbostadshus som till exempel bostadsrättsföreningar och samfälligheter med gemensam avfallslösning som inför närsortering.
Dessutom kommer de kommunala uppsamlingsplatserna i Sollenkroka och Stavsnäs, samt abonnemang till fastlandslämningsplaster för skärgårdsboende att kompletteras med matavfall och förpackningar under 2025, utan förändring i taxan.
Läs mer hur ni kommer igång med närsortering där du bor: