
Vad kan vuxna göra för att väcka barn och ungas intresse för böcker? Den frågan stod i fokus när Värmdö kommun bjöd in till vårens skoldialog.
I skolan är läsning en självklar aktivitet, och vi försöker på olika sätt att väcka elevers läsglädje genom att utforska det skrivna ordet. Våra skolbibliotek är utformade för att möta olika behov, och bjuder in till lugna stunder i bokens värld.
Klasser deltar också i lekfulla sagostunder och guidade turer med boktips på Värmdös bibliotek. Men vad kan vi göra på hemmaplan för att
väcka intresset?
Skolbibliotekarierna Frida Lennartsson och Frida Holmen Niblaeus, delade under den senaste skoldialogen med sig av några tips.
Vägen till läsglädje börjar ofta ett intresse. Prata med barnet om vad det är nyfiket på och leta böcker tillsammans, säger Frida Lennartsson.
Enkla rutiner kring läsning kan göra stor skillnad, tipsar Frida
Holmen Niblaeus. Sommaren erbjuder många naturliga tillfällen att läsa. En stund i hängmattan eller en bok på stranden kan bli början på en ny vana. För yngre barn kan rim, ramsor och sånger vara en lekfull väg in i språket.
Värmdö kommun håller också gratis bokklubbar för olika åldrar om det känns roligare att uppleva böcker tillsammans med andra.
Denna artikel publicerades ursprungligen i Vårt värmdö nummer 2 2026